Savetovalište za porodicu

Uspostavljanje, razvijanje i pružanje usluga socijalne zaštite iz nadležnosti lokalne samouprave

Usluge Savetovališta za porodicu dostupne su svim građanima Užica koji osećaju da im je potrebna podrška usled nezadovoljstva svojim individualnim i/ili porodičnim funkcionisanjem.

Usluge Savetovališta su besplatne.

Svoj termin možete zakazati na broj telefona 031/3100800.

Savetovalište je servis za unapređenje i očuvanje mentalnog zdravlja roditelja, dece i mladih koje im pomaže da se izbore sa različitim vidovima teškoća i izazova koje život postavlja pred pojedinca i porodicu kao što su: problemi u partnerskom funkcionisanju, problemi u ličnom funkcionisanju, nasilje u porodici, predbračno savetovanje, problemi koji se javljaju zbog pripadnosti LGBT populaciji, unapređenje roditeljske kompetencije, razvojni problemi dece, poremećaji u ponašanju dece (do 14 god), poremećaji u ponašanju maloletnika, teškoće u funkcionisanju usled problema drugog člana porodice, postrazvodni problemi i drugo.

Savetovalište radi po principima sistemske porodične terapije. Ono što je razlikuje od ostalih terapijskih modela je sistemski pristup pojedincu i porodici. Sistemska porodična psihoterapija porodicu posmatra kao celinu koja je veća od zbira njenih pojedinačnih delova, tj. njenih članova. Promena kod jednog člana porodice utiče na ostale članove, a samim tim dolazi do promene u celom porodičnom sistemu.

Tako pristupajući, porodična terapija uzima u obzir kontekst u kojem porodica i pojedinac živi i to na nivou većih sistema kao što su šira porodica, društvena zajednica, kultura, nacija, kao i na nivou subsistema kao što su roditeljski, partnerski, sibling – braća i sestre. Porodična terapija ne smatra da je problem u pojedincu, već u odnosima, relacijama i interakcijama koje ostvaruje u porodici. Ovaj pristup naglašava da „simptom“ nastaje u porodici, da ima svoju funkciju, te da ga u radu sa porodicom treba ispravljati.

Ovaj savremeni terapijski model obuhvata rad sa pojedincem, partnerima i porodicom.

U sklopu Savetovališta od 2022. godine započeto je sa realizacijom aktivnosti – tretman za počinioce nasilja, što predstavlja našim uslovima prilagođenu verziju tretmana koji je norveška organizacija Alternativa nasilju razvijala 20 godina. Tretman predstavlja savremeni model grupnog psihoterapijskog rada koji je namenjen muškarcima, počiniocima partnerskog nasilja. Osnovni cilj je zaustavljanje nasilja, bezbednost žrtve i prevencija recidivizma. Specifični ciljevi su: odgovorno ovladavanje nasilnim ponašanjem i sklonošću ka nasilničkom ponašanju u partnerskom odnosu i njegovo menjanje u nenasilni model odnosa prema partnerki, na kognitivnom, afektivnom i bihejvioralnom nivou.